+0 به یه ن

گستاخی سایت پارسی‌جو در تغییر نام اماکن از تُرکی به فارسی و کُردی

گستاخی سایت پارسی‌جو در تغییر نام اماکن از تُرکی به فارسی و کُردی


گونازتی‌وی: یک وب‌سایت معلوم‌الحال با دامنه حکومتی ir که در ظاهر به‌عنوان یک جستجوگر به گفته خود «ایرانی» و یک موتور جستجوی مستقل فارسی فعالیت می کند؛ اخیراً اقدام به تغییر اسامی برخی اماکن از زبان تُرکی به کُردی و فارسی نموده است. 

به گزارش گونازتی‌وی، جستجوگر پارسی‌جو طی مراحل زیرکانه و گستاخانه و همچنین با حمایت حکومت نژادپرست ایران، نام برخی اماکن تُرکی شهر نقده «سولدوز» را در قسمت نقشه سایت خود، به کُردی نوشته بود. 

این در حالی است که وب‌سایت بزرگ و جهانی گوگل، در قسمت گوگل ارث جهانی نام تُرکی اماکن سولدوز را محفوظ نگه‌ داشته است.

 

 

وب‌سایت گوگل ارث جهانی نام پارکی در سولدوز را «یئددی گوز پارکی» نشان می‌دهد، ولی سایت نژادپرست ایرانی پارسی‌جو نام این پارک را «حه‌وت‌کانی» نوشته بود. 

این حرکت از سوی بسیاری از کاربران فضای مجازی با اعتراض روبرو شد و سرانجام نام خیابان شهر سولدوز به نام اصلی خود «یئددی گوز» نوشته شد ولی نام پارک به فارسی «پارک هفت‌چشمه» تغییر داده شد! 

جستجوگر ایرانی پارسی‌جو یک موتور جستجوی مستقل فارسی است و در ظاهر به‌عنوان قدرتمندترین جستجوگر در کشور ایران فعالیت می‌کند ولی در حقیقت به فکر تحریف و سانسور تاریخ، فرهنگ و زبان سایر ملت‌ها به نفع فارس‌ها است.

 

 

بسیاری از کارشناسان، مهندسین آی.تی و دنیای اینترنت معتقدند که به دلیل وجود گوگل، هزینه‌ای بیهوده صرف این موتور جستجو می‌شود. ولی پارسی‌جو مدعی است که فقط متناسب با زبان و فرهنگ فارسی‌ زبانان طراحی‌شده است. 

حکومت ایران از هر روشی جهت کُردنشین نشان دادن شهرهای غرب آذربایجان جنوبی استفاده می‌کند و سعی دارد در فضای مجازی، کتب درسی و رسانه‌های صوتی و تصویری نحوه نگرش افکار عمومی را تغییر دهد. 

گونازتی‌وی

R.F


http://yanlizbirqiz.blogfa.com http://azyurd.blogveb.com/